GTİP NEDİR?

0
3791

GTİP NEDİR?

GTİP; Gümrük tarife istatistik pozisyonu için kullanılan kısaltmadır. 12 haneden oluşan GTİP, uluslararası ticarette ürünlerin tanımını ve ayrımını yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde üretilen ürünler için GTİP kullanılarak detaylı bilgiye kolayca ulaşılabilmektedir.

GTİP; Dünya Gümrük Örgütü’nün standart hale getirdiği armonize sistemden alınan ve tüm dünyada ürünlerin tanımlanması ve sınıflandırılması için kullanılan 12 haneli bir koddur. Bu kodun ilk 6 hanesi armonize sistem tarafından belirlenir ve ülkeler tarafından herhangi bir değişiklik yapılmasına izin verilmez, sonraki 2 haneyle beraber ilk 8 hane aynı bölgedeki ülkeler için (örneğin Tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Türkiye’de) ortaktır. Sonraki 2 hane hangi ulusa ait olduğunu gösterirken son kalan iki haneyle beraber ürünün tam istatistik kodu belirlenmiş olur.

Dünya Gümrük Örgütü’ne bağlı 170’den fazla ülkede kullanılmakta olan ürün kodlama sistemine armonize sistem (Harmonized Commodity Description and Coding System, HS Code) denilmektedir.

GTİP NE İŞE YARAR?

GTİP ürünlerin bir nevi kimliği olarak adlandırılabilir. Ürünler gümrüklerde GTİP numarasına göre işlem görür. Her bir eşya/eşya grubu için bir GTİP kodu bulunmaktadır.  İhracat ve ithalat yapabilmek için GTİP numarasına ihtiyaç vardır.

GTİP nedir sorusunun yanıtını daha detaylı olarak verelim:

Gümrük Tarife Cetveli 21 bölüm ve 96 fasıldan oluşmaktadır. Fasıllar 2’li kodlara, her bir fasıl 4’lü kod olan pozisyonlara ve her bir pozisyon ise 6’lı kod olan alt pozisyonlara ayrılmıştır. Her ülkenin tarife cetvelindeki 2’li, 4’lü ve 6’lı kodları tüm dünyada aynıdır. Yani bu kodlar tüm dünyada aynı ürünü anlatır. Örneğin 0808.10 GTİP kodu elmayı, 0409.00 ise tabii balı, 071120 GTİP kodu ise zeytini ifade eder. GTİP sorgulama ile gümrük işlemlerindeki kimlik numarası da denebilecek numaraya ulaşmak istenmektedir.

HER ÜLKE FARKLI GTİP SİSTEMİ UYGULUYOR  

Armonize Sistem’de 6’lı koddan sonraki bölümleri, ülkeler kendi ihtiyaçlarına göre detaylandırıyor. Böylece detaylı istatistik alınabiliyor ve gümrük vergileri ürün bazında uygulanabiliyor.

Türkiye’de ürünler en detaylı şekliyle 12’li kodla sınıflandırılıyor. Türkiye, Avrupa Birliği ile ortak Gümrük Birliği’ne sahip olduğu için, Türkiye’nin 8’li kodları ve ürün grupları Avrupa Birliği ülkeleri ile yüzde yüz aynıdır. ABD, AB, Güney Kore, Kanada ve Çin’de ürünler en detay bazda 10 haneli kodla; Japonya ve Moldova’da 9 haneli kodla; Hindistan’da ise 8 haneli kodla sınıflandırılıyor.

Bu nedenle, Türkiye’de gümrük vergileri 12’li bazda belirlenmektedir. Tarife cetvelinde, 12’li kod olan GTİP, ülkemizde ürünlerin en detay bazda sınıflandırıldığı, ürünlerin gümrük vergilerinin uygulandığı ve istatistiksel amaçlarla kullanılan koddur.

GTİP’in,

  • İlk 4 rakam eşyanın pozisyon numarasını,
  • İlk 6 rakam Dünya Gümrük Örgütü’ne üye tüm ülkelerce kullanılan Armonize Sistem kodunu,
  • 7-8 inci rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılan kodunu,
  • 9-10 uncu rakamlar farklı vergi uygulamaları nedeniyle açılan pozisyonları gösteren kodları,
  • 11-12 inci rakamlar ise Gümrük Tarife İstatistik (GTİP ) kodlarını ifade etmektedir.

GTİP kodları uluslararası ticari işlemleri hayli kolaylaştıran bir bilgidir.

GTİP SORGULAMA UYGULAMASI

Gtip Sorgulama uygulamamıza

http://www.thegumruk.com/gtiparama/ adresinden ücretsiz bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

Not: Sitemizde yer alan bilgiler, makaleler ve yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tereddüt oluşması halinde ilgili mevzuat ve kaynaklardan kontrol edilmelidir. Aksi durumda oluşabilecek maddi ve manevi zararlar için sorumluluk kabul edilmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz