Filyos Limanı

0
1511

Filyos Limanının tarihi Osmanlı devletine kadar uzanmaktadır. Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanan ve Zonguldak iline bağlı Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos beldesinde 2016 yılında yapımına başlanmış olup, açılışı 4 Haziran tarihinde yani bugün gerçekleşti. 150 yıllık hayal Filyos Limanı Projesi Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın katılımıyla pandemi kurallarına uygun olarak törenle açıldı.

“Aynı anda farklı boyutlarda 13 gemi elleçlenmesi yapılacak”

Ulaştırma ve Altyapı bakanımız, “Limanda, aynı anda farklı boyutlarda 13 geminin elleçlenmesi yapılabilecektir” dedi. Filyos Limanı’nın önemli bir misyonu daha üstleneceğini belirten Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bizleri milletçe sevince boğan doğal gaz keşfinden sonra Türkiye Petrolleri AO’nun Filyos Limanı ve geri sahasından yararlanması için limanımıza tahsis edilen alan da genişlemiştir. Doğal gaz çalışmaları için gereken lojistik destek limanımızdan sağlanacak. Filyos Limanı hizmete girdiği ilk günden itibaren bölgemizi kalkındıracak, ekonomiye, istihdama büyük bir katkı verecektir. Elbette sadece limanı yapmakla iş bitmiyor. Bu limanın bağlantı koridorlarını da en iyi şekilde tesis etmeniz gerekiyor. Filyos Limanı ve Filyos Endüstri Sanayi Bölgesi İltisak Hattı Bağlantısı Projesi ile 12 kilometre demir yolu ve 4,5 kilometre kara yolu inşa edeceğiz”

Ulaştırma ve Altyapı bakanımızın verdiği bilgilere göre, Filyos Limanı yıllık 25 milyon ton konteyner elleçleme kapasitesiyle büyük tonajlı gemilerin yanaşabileceği “Filyos Limanı, sadece Zonguldak’ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun ana ihracat merkezi haline dönüşecek” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz