BİLGE Sistemi nedir?

0
1153

Dış ticaret faaliyetleriniz kapsamında Türkiye’ye giriş veya Türkiye’den çıkış yapacak olan eşyanın gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için, bu eşya ve yaptığınız dış ticaret işlemi hakkında gümrük idaresine bir bildirimde bulunmanız gereklidir. Bu bildirime “gümrük beyanı” denir.
Gümrük mevzuatına göre gümrük beyanınızı veri işleme tekniği yoluyla, yani elektronik olarak yapmanız mümkündür. Yazılı gümrük beyanınızı elektronik olarak yapmak istediğinizde, BİLGE sistemini kullanırsınız. 
BİLGE (BİLgisayarlı Gümrük Etkinlikleri) gümrük işlemlerinin bilgisayar ortamında yürütülmesi amacıyla geliştirilen ve kullanılan yazılımın ve sistemin adıdır. 
BİLGE sistemi, eşyanın gümrük sahasına girişinden çıkışına kadar tüm gümrük işlemlerinin gerçek zamanlı olarak bilgisayar ortamında yürütülmesini sağlar. Gümrük işlemleri sırasında gümrük idaresine vermeniz gereken formları BİLGE sistemi sayesinde elektronik ortamda doldurabilirsiniz.

Not: Bu sayfada yer alan metinler, görseller ve videolar, yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, gümrük ve dış ticaret mevzuatı hükümleri yerine geçmez. Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili yasal düzenleme; 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve bu Kanuna bağlı ikincil mevzuat’ta yer almaktadır.

Kaynak:Gümrük rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz