Batı Anadolu Serbest Bölgesi

0
1586

İzmir Bergama’da Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin kurulmasına dair yazı Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla İzmir’de bulunan ve sınırları belirlenen alan, Batı Anadolu Serbest Bölgesi olarak tespit edilmiş, serbest bölgeyi kurup işletmek üzere BASBAŞ Batı Anadolu Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ, 30 yıl süreyle yetkili kılınmıştı.

BATI ANADOLU SERBEST BÖLGESİ NEREDE?

Batı Anadolu Serbest Bölgesi kurulmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı’nın bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Muş, şunları kaydetti: “Ülkemiz ve İzmir’imiz için hayırlı olsun. İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan ve Çandarlı Limanı’na yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin 4 milyar dolar ticaret hacmine ulaşarak yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlamasını ve bu suretle İzmir ve bölge ekonomisini canlandırmasını hedefliyoruz.”

Muş, Bakanlık olarak yüksek katma değerli ürün üretimine yönelik yatırımlar için cazibe merkezi olabilecek yeni serbest bölgelerin kurulması çalışmalarına devam ettiklerine işaret ederek “Buradaki temel amacımız, serbest bölgelerin ülkemiz ekonomisine sağladığı pozitif katkıyı artırmak.” ifadesini kullandı.

BASBAŞ KROKİSİ

Basbaş’a ait kroki aşağıdaki gibidir. Batı Anadolu Serbest Bölgesinin Haritası yakın zamanda Haritalarda yerini alacak gibi duruyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz